Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią w Gminie Maszewo 20 sierpnia odbyły się DOŻYNKI. Gospodarzami rolniczego święta był Urząd Gminy w Maszewie i sołectwo Rybaki. Bardzo zaangażowała się Rada Sołecka na czele z sołtysem Panem Adamem Kwiatkowskim oraz KGW "Kreatywne Rybaczanki", którym przewodniczy Pani Marta Sielka. Dużo pracy włożyli również druhny i druhowie z OSP na czele z prezesem druhem Hubertem Jarocińskim, członkowie klubu NAFTA Rybaki oraz pracownicy Urzędu Gminy.
Jak nakazuje tradycja, uroczystość rozpoczęła się Mszą Św., w Kościele Rzymskokatolickim pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybakach, którą celebrował proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. św. Wojciecha biskupa i męczennika, Ks. Dariusz Chmist.
W trakcie Mszy św. poświęcono zebrane plony, chleb, wieńce i przepiękne kosze dożynkowe. Następnie zaproszeni goście, władze gminy i uczestnicy w barwnym korowodzie przeszli przez pięknie udekorowaną wieś na boisko sportowe w Rybakach. Korowód dożynkowy zabezpieczali druhowie OSP Gminy Maszewo. Uroczyste wejście na sportowe boisko uświetnił pokaz lotu gołębi pocztowych, które zostały wypuszczone przez Panów Stanisława Skowrońskiego Prezesa Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych Oddział Cybinka Sekcja Maszewo oraz Piotra Kawkę Wiceprezesa ds. finansowych, hodowców gołębi pocztowych, którzy są pasjonatami i znawcami gołębi pocztowych. Jedno ze stoisk poświęcone było pszczołom. Pan Eugeniusz Jankowiecki Prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gęstowicach – miłośnik pszczelarstwa zapraszał do degustacji miodu z własnej pasieki. Sołectwa z Rybaków, Trzebiechowa, Skórzyna i Połęcka przygotowały wiele smakołyków wykonanych domowym sposobem. Były zatem pyszne cista, smakowite pierogi, grochówka i zupa gulaszowa oraz tradycyjna pajda chleba z ogórkiem. Bardziej treściwym posiłkiem zajmowali sie strażacy, którzy doskonale grillowali mięsiwo.
Starostami tegorocznych dożynek byli Państwo Teresa i Janusz Tlakowie mieszkańcy Maszewa, którzy posiadają kilkudziesięciohektarowe gospodarstwo nastawione na uprawę zbóż i hodowlę bydła. Tradycyjnie przekazali wójtowi gminy chleb, którym jako gospodarz ma dzielić sprawiedliwie, aby tego chleba nie brakło na żadnym stole.
Po przekazaniu chleba - symbolu dożynek głos zabrał Wójt Gminy Maszewo - Dariusz Jarociński, który wszystkich przywitał. Bardzo serdecznie przywitał rolników, pszczelarzy, sadowników, zaproszonych gości oraz wszystkich mieszkańców naszej gminy. Po krótkim przemówieniu, w którym podkreślił wagę pracy rolników z zaproszonymi gośćmi udał się między biesiadników, aby podzielić dożynkowe bochny chleba. Dożynki uświetniło wielu zaproszonych gości min.: Poseł na Sejm RP – Pan Jacek Kurzępa , Starosta Krośnieński – Pan Grzegorz Garczyński, Wicestarosta Pan Ryszard Zakrzewski, Członek Zarządu Powiatu Krośnieńskiego – Pan Grzegorz Kieliszak, Komendant 44 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Krośnie Odrzańskim - Pan Dariusz Ściana, Nadleśniczy Nadleśnictwa Cybinka – Pan Krzysztof Tomczak oraz Przewodniczący Zarządu Międzygminnego Związku Gospodarki Odpadami Komunalnymi "Odra-Nysa-Bóbr" – Pan Leszek Olgrzymek. Poseł RP - Pan Jacek Kurzępa w swoim wystąpieniu podkreślił patriotyzm, wiarę i przywiązanie do tradycji mieszkańców polskiej wsi.
Podczas dożynek odbyły się konkursy na najpiękniejszy wieniec, kosz dożynkowy oraz na najpiękniejszą wiejską zagrodę na terenie Gminy Maszewo.
Najpięknieszy tradycyjny wieniec dożynkowy zaprezentowało sołectwo Gęstowice, natomiast w kategorii wieńców nowoczesnych pierwsze miejsce zajęło sołectwo Radomicko. Pierwsze miejsce w kategorii kosz zajęło sołectwo Połęcko. Zwycięskie wieńce to ludowe dzieła sztuki. Misternie wyplecione ze zbóż i udekorowane kwiatami, suchymi roślinami, wyróżniają się arytzmem estetyką wykonania, róznorodnością naturalnych ozdób i bogactwem symboliki religijnej.
Wieńce, które zajęły pierwsze miejsce będą reprezentowały Gminę Maszewo na Dożynkach Powiatowo-Gminnych w Chlebowie 27 sierpnia br.
Wiejskie zagrody coraz rzadziej kojarzą się ze wsią. Niektóre są tak pięknie zagospodarowane i zadbane, że bardziej przypominają podmiejskie posiadłości. Tak, jak zmienia się praca na wsi , tak samo zmieniają się domy jej mieszkańców. Bardzo pięknie prezentują się domostwa w Skórzynie i właśnie mieszkańcy tego sołectwa zostali nagrodzeni. Pierwsze miejsce zajęli Państwo Elżbieta i Sławomir Niemiec, drugie Państwo Agata i Grzegorz Stasiak. Wyróżniono zagrody Państwa Moniki i Mateusza Łysoń oraz Pani Emilii Mariańskiej.
Dobrej zabawy nie zepsuła deszczowa aura, ponieważ po afrykańskich upałach i dotkliwej suszy nikt nie narzekał na padający deszcz. Do tańca przygrywał Pan Roman Weryszko. Uroczystość prowadziła pani Dorota Bąkowska, która zaprezentowała kilka dożynkowych przyśpiewek w wersji czytanej. Wystąpił również Adam Kurzyński, który zaśpiewał tradycyjne dożynkowe pieśni.
"Oj da dana bawiliśmy sie do rana"